Profilakse un ārstēšana kaulu deformācijai

sāpes



Pēdas pirmā pirksta deformācija jeb Hallux valgus ir ne vien vizuāli pamanāms defekts, bet var arī radīt sāpes, problemātiski būs uzvilkt vai piemeklēt apavus. Kā laikus pamanīt īkšķa kaula deformāciju, stāsta ''Anti-Aging Institute'' traumatologs un ortopēds Guntis Eihenbergs

Šī slimība biežāk skar sievietes, jo viņām salīdzinājumā ar vīriešiem ir vājāki saistaudi. Kaula deformācija biežāk par sevi liek manīt ap pusmūža vecumu. “Lai gan aptuveni 90% pacientu, kurus skārusi pēdas kaula deformācija, stāsta, ka šī problēma bijusi arī kādam ģimenes loceklim, šī nav iedzimta kaite – to iegūstam dzīves laikā,” skaidro ārsts.

Profilakse un ārstēšana
Ja deformācija vēl ir tikai sākumstadijā, tās attīstības palēnināšanai var izmantot profilaktiskus paņēmienus. Svarīgi nēsāt ērtus, kvalitatīvus apavus ar stingru zoli.

Apavos var ievietot individuāli izgatavotas ortopēdiskās zolītes, kas palīdzēs nodrošināt vienmērīgu slodzi pēdai. Tās jālieto visiem apaviem katru dienu.

Ja ierasts valkāt augstpapēžu apavus, to tomēr nevajadzētu darīt katru dienu. Piemēram, atrodoties darbā, ieteicams pārvilkt ērtākas kurpes, bet mājās pēc iespējas biežāk un ilgāk staigāt ar basām kājām.

Ja jūt sāpes, var lietot pirmā pirksta koriģējošas ortozes vai šinas, ko uzliek uz nakti, kamēr pēda atrodas miera stāvoklī. Tas neizārstēs greizo īkšķi, bet nodrošinās atbalstu, lai deformācija nekļūtu lielāka.

Var palīdzēt arī speciāli stiepšanas vingrojumi, kas stiprina pēdu muskulatūru. Vingrojumus ieteicams veikt abām pēdām. Diskomfortu var mazināt ar pretsāpju un pretiekaisuma geliem, taču pretsāpju tabletes bez ārsta norādes lietot nedrīkst!

Svarīgi!

Simptomi, kas liecina par kaula deformāciju

» Stāvot uz pilnas pēdas, pirksti ir taisni, bet, kad pēda atrodas bezsvara stāvoklī, nav atbalstīta pret zemi, īkšķis tuvojas otrajam pirkstam. Izteiktākas deformācijas gadījumā īkšķim tuvojas arī trešais kājas pirksts, tie var arī būt krustā.

» Ilgi stāvot vai staigājot, ap īkšķa zonu jūtamas sāpes.

» Jūtama rīvēšanās vai berze apavos, var būt apsārtums, pietūkums pirmā pirksta locītavas pamatnē.

» Īkšķis un otrais pirksts ir kļuvis stīvāks.

Pamanot pirmos simptomus, ieteicams doties pie fizioterapeita vai ortopēda, kas noteiks deformācijas iemeslu un piemērotu ārstēšanu.

Vairāk lasiet žurnālā ''Praktiskais latvietis'' Nr.37.