Ir labi katru gadu veikt veselības pārbaudes

pārbaude

 

Lieliski, ja reizi gadā dodies pie ginekologa, regulāri apmeklē zobārstu un zini, kā izskatās tavs ģimenes ārsts. Mēs tev pastāstīsim, ko vēl laiku pa laikam pārbaudīt, lai nākotnē izbēgtu no lielām nepatikšanām. Stāsta ''Anti - Aging Institute'' interniste Liene Martinsone - Bērzkalne

ZELTA standarts

1. ANALĪZES

Lai būtu informēta par to, vai organismā viss funkcionē, kā nākas, un lai laikus pamanītu kādas izmaiņas, katram cilvēkam, īpaši pēc 45 gadu vecuma, kad līdz ar dažādiem novecošanas procesiem organismā ir lielāka iespēja attīstīties dažādām kaitēm, reizi gadā būtu labi nodot asins, urīna un fēču analīzes.

KO PĀRBAUDĪT ASINĪS?
  • Pilnu asinsainu, kas parāda, kāds ir hemoglobīns, vai nav paaugstināti iekaisuma rādītāji.
  • Ferritīnu jeb dzelzs rezerves organismā.
  • B12 vitamīnu, kura trūkums arī var būt viens no mazasinības iemesliem.
  • Holesterīnu. 
  • Glikozes jeb cukura līmeni. No 40 gadu vecuma vismaz vienreiz jānosaka cukura līmenis asinīs, bet no 45 gadu vecuma - analīze jāveic reizi trijos gados. 
  • Bioķīmiskos rādītājus, kas ietver aknu, žultspūšla, nieru marķierus; ja ir sūdzības par locītavām - jāpārbauda arī reimatoīdais faktors jeb specifiska antivielu grupa, kuru esamība var liecināt par artrītu vai citam reimatoloģiskām slimībām.
  • D vitamīna līmeni.

2. ZINI SAVU ASINSSPIEDIENU!

Pat ja tas allaž bijis normāls, svarīgi noķert brīdi, kad tas sāk paaugstināties, un laikus to novērst, jo augsts asinsspiediens rada asinsvadu iekšējā slānīša mikrobojājumus, kur veiklāk var uzsēsties holesterīna daļiņas. Tāpēc laiku pa laikam spiedienu ir labi pakontrolēt. Ņem vērā, ka spiediens nedrīkst pārsniegt 140/90 mmHg. Ja tas ir augstāks, konsultējies ar ģimenes ārstu vai kardiologu.

3. TRĪS VALSTS APMAKSĀTI SKRĪNINGI

  1. Dzemdes kakla vēža pārbaude. Lielisks izmeklējums, jo palīdz atklāt izmaiņas dzemdes kakla gļotādā, vēl pirms tās pārvērtušās par audzēju. Ja esi vecumā no 25 līdz 70 gadiem, reizi trijos gados uz tavu deklarēto adresi tiek nosūtīta vēstule ar aicinājumu ierasties uz dzemdes kakla vēža profilaktisko izmeklējumu. 
  2. Mamogrāfija. Ja esi vecumā no 50 līdz 69 gadiem, reizi divos gados tev tiek nosūtīta uzaicinājuma vēstule uz valsts apmaksātu krūts vēža profilaktisko pārbaudi. Mamogrāfija krūšu izmeklējumos ir zelta standarts, jo tai ir zemas intensitātes rentgenstarojums, kas ļauj konstatēt izmaiņas krūtīs, kamēr tās vēl nav sataustāmas. Tas nozīmē - audzēju var atklāt, kamēr tas vēl ir ļoti, ļoti mazs un pilnībā izārstējams. Izmeklējumu vari veikt lielākajās Latvijas slimnīcās un medicīnas centros. 
  3. Zarnu vēža pārbaude. Sākotnēji zarnu vēzis norit bez īpašiem simptomiem, līdz ar to diemžēl vairāk nekā puse saslimšanas gadījumu Latvijā tiek atklāti novēloti. Valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi pie ģimenes ārsta katru gadu vari veikt, ja esi vecumā no 50 līdz 74 gadiem. 

Vairāk lasiet žurnāla "Pērle" 2021. gada aprīļa izdevumā